W dniach 17 – 19 grudnia 2012 roku w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu odbyły się warsztaty dziennikarskie dla laureatów konkursu “Opolskim Szlakiem po Mapie Kultury”. W warsztatach uczestniczyło 11 młodych, twórczych i kreatywnych osób, które odważyły się poświęcić swój czas i zdolności dla projektu. Uczestnicy mieli okazję spotkać się z ludźmi, którzy fach dziennikarski poznali od podszewki. Wykłady prowadzili bowiem doświadczeni dziennikarze Paweł Sito, Beata Łabutin oraz Mariusz Jarzombek. Warsztaty składały się z części teoretycznej, podczas której poprzez wykład i dyskusję finaliści zagłębiali się w tematy dotyczące wywiadu, reportażu oraz notki na bazie archiwów. Uczestnicy poddani zostali również próbom praktycznym w terenie na ulicach Opola. Próbie również poddany został stół z cateringiem dostępny dla spragnionych wiedzy młodych umysłów. Szczęśliwie wszyscy wywiązali się z przydzielonych zadań.

Trzeciego i ostatniego dnia warsztatów rozdane zostały nagrody główne konkursu – nowoczesne tablety. Szczęśliwymi zdobywcami zostały:

w kategorii wywiad – Małgorzata Szafran,

w kategorii reportaż – Joanna Moczko,

w kategorii notka na bazie archiwum – Paulina Bartoszek.

Nikt jednak nie opuścił warsztatów z pustymi rękami. Nagrody i upominki od Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia OPAK otrzymał każdy uczestnik. Warsztaty miały na celu wzbogacić wiedzę uczestników, dać impuls dla rozwoju oraz poszerzyć horyzonty twórcze. Pozostaje zatem jedynie poczekać na kolejne świetne i barwne publikacje finalistów. Portal Mapa Kultury z całą pewnością wzbogacił się o kilka potencjalnych redaktorów/dziennikarzy.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.449947585052920.94941.236704406377240&type=1