Na opak zaspanej jeszcze przyrodzie, OPAK prężnie działa. Nic dziwnego, w 2013 roku, prócz dobrze już Wam znanych projektów, które na stałe weszły w repertuar kulturalny naszego miasta, proponujemy również całkiem nowe.

Zacznijmy jednak od przedsięwzięcia, którym zajmujemy się już od roku, a konkretnie, od porcji świeżych informacji kulturalnych, czyli Kultury w formacie A2. To co prawda niemały plakat, ale może odegrać ogromną rolę w Waszym kulturalnym życiu, bo dzięki niemu, w danym miesiącu, nie przeoczycie żadnej ważnej imprezy kulturalnej. Kolejny numer już w marcu. Znajdziecie go w wielu miejscach związanych z kulturą w naszym mieście m.in. w galeriach, bibliotekach, teatrach, kinach oraz podczas różnorodnych wydarzeń.

25 marca wypadają już 4 urodziny Stowarzyszenia OPAK i to właśnie z tej okazji zaprosimy wszystkich do obchodów tego bardzo nietypowego święta. I to w bardzo wyjątkowy sposób. Jak wygląda dzień na opak? Przekonacie się już niebawem. Instrukcje już wkrótce J

W kwietniu również zapraszamy Was do wielkiego świętowania. 11 – 13 kwietnia sztuka pod różnymi postaciami, na opak konwenansom, wyjdzie z galerii na ulice Opola. Będzie to jubileuszowa 5 edycja  wszystkim dobrze znanego projektu Ulica Kultury.

Przy tej okazji warto wspomnieć o współpracy z wolontariuszami, bez których OPAKowcom byłoby znacznie trudniej przy tworzeniu Ulicy Kultury. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc przy organizacji tego wydarzenia oraz przy innych naszych projektach serdecznie zapraszamy do współpracy! Chętnych prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: opak.wolontariat@gmail.com do 15 marca. Zdobędziecie nie tylko cenne doświadczenie (wraz z poświadczeniem), lecz czeka Was również dobra zabawa!

Już na początku czerwca kolejne wydanie i nowa odsłona Alternatywnej Mapy Opola, jednego z najciekawszych projektów Stowarzyszenia OPAK. To właśnie dzięki tej niepospolitej mapie każdy, kto postawi swoją nogę w stolicy polskiej piosenki dowie się, że nie tylko Amfiteatrem to miasto stoi. Przejrzyście wydana i czytelna mapa będzie przewodnikiem po miejscach nietypowych, niszowych lub też ukrytych w infrastrukturze miasta.

Również w czerwcu zaprosimy Was do zagłębienia się w meandry sztuki, zanurzając się w przestrzeń pod budynkami Uniwersytetu Opolskiego, czyli do Schronu Sztuki (7 – 9 czerwca). Ta interdyscyplinarna wystawa organizowana wraz z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, ukazująca przeróżnego rodzaju dzieła studentów udowadnia, że sztukę nie tyle trzeba dziś chronić, ale przede wszystkim podziwiać.

W lipcu z kolei kolejny projekt organizowany wspólnie z Instytutem Sztuki UO zapraszamy Was na wystawę tegorocznych absolwentów, czyli Dyplomy 2013. Jeśli chcecie się przekonać, jaką teraz „robi się” sztukę, nie może Was tam zabraknąć.

A w październiku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się bezprecedensowe wydarzenie a mianowicie Opolski Kongres Kultury. Wyjątkowe spotkanie, które jak mamy nadzieję, będzie dialogiem na linii urzędnicy- artyści – animatorzy – mieszkańcy. Kongres to inicjatywa Stowarzyszenia OPAK, lecz w dalszym ciągu poszukujemy partnerów, z którymi wspólnie uda się poprowadzić rozmowy na temat rozwoju kultury i ustalić, w jakim kierunku powinna ona zmierzać. Liczymy na wsparcie środowiska akademickiego jak i osób związanych ze środowiskiem kulturalnym regionu. Planujemy zaprosić do pomocy m.in. Narodowe Centrum Kultury, które byłoby partnerem merytorycznym.

Chcemy również stworzyć dokument – strategię rozwoju kultury Opola i regionu na następne lata, który byłby wspólnym głosem sektora publicznego, ale także pozarządowego. Mamy nadzieję, że kongres zainspiruje ludzi działających w tym obszarze, odpowie na nurtujące ich pytania, a przewidziane w programie panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania z ekspertami czy ukazanie dobrych praktyk z całej Polski na pewno będą w tym pomocne.

Tak w pigułce wyglądają plany Stowarzyszenia OPAK na 2013 roku. Zapewne wydarzy się znacznie więcej !!