foto Kolberg1Projekt edukacyjny „Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji” wciąż trwa. Nadal można przyłączyć się do obchodów Roku Oskara Kolberga. Znakomitą ku temu okazją będzie ostatni z pięciu wykładów w Muzeum Śląska Opolskiego. W piątek, 23 maja, Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko i Jurij Pastuszenko przedstawią wykład zatytułowany „Pieśni ludowe w kontekście wzajemnych wpływów i przemian”. Początek o godzinie 18.

W ramach projektu organizowane są także warsztaty, w ramach których uformowały się już grupy uczestników. Grupa dorosłych zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego, symbolikę, charakterystyczne cechy pieśni oraz jej przemiany, biorąc udział w warsztatach wokalnych w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godzinie 18.

Oferta warsztatowa obejmuje także opolskie świetlice środowiskowe. Do projektu przyłączyły się cztery świetlice: Garaż, Oaza, Narnia oraz Cegiełka. Dotychczas odbyły się tam warsztaty wokalne oraz warsztaty plastyczne z tworzenia instrumentów. Nadal trwają warsztaty instrumentalne, w czasie których dzieci przygotowują się do koncertu finałowego wykorzystując zdobytą wiedzę oraz wykonane przez siebie instrumenty.

Trzecią grupę warsztatową tworzą uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej. Uczestnicy, którzy mieli do wyboru zajęcia wokalne lub instrumentalne, spotykają się w każdą środę aby zgłębiać tajniki pieśni ludowych. Zajęcia prowadzą Iwona Wylęgała i Jakub Mielcarek. Warsztaty dla uczniów organizowane są dzięki wsparciu i pomocy Pani Ludmiły Zawadzkiej, której gorąco dziękujemy.

Zwieńczeniem wszystkich wydarzeń w ramach Projektu „Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji” będzie koncert finałowy, który odbędzie się 8 czerwca 2014 o godzinie 17 w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu. Wystąpią uczestnicy wszystkich grup warsztatowych oraz zaproszeni artyści: Wte i nazod, „Dzióbki” z Biestrzynnika, Pieśni Odzyskane oraz Niezłe Ziółka.

Zapraszamy.