Grupa artystów i przyjaciół. Absolwenci Instytutów Sztuki w Cieszynie i Opolu wraz z OPAK’iem serdecznie zapraszają na wystawę CO2, której wernisaż odbył się w Miejscu X 5 listopada o godzinie 19:00.
Wystawa CO2 otwarta w poniższych terminach:
9/11 ŚRODA – w godzinach 17:00 – 18:00
12/11 SOBOTA – w godzinach 11:00 – 14:00
17/11 ŚRODA – w godzinach 17:00 – 18:00

CO2 – związek chemiczny, łączący Cieszyn i Opole, a także symbol tego, co wydychamy. Na wystawie pokażemy to, co leży nam na sercach i zalega w płucach. WYDALAMY. Dwutlenek węgla może być trujący, nasze prace również…

Artyści biorący udział w projekcie:
Ilona Barszcz, Maria Bitka, Anna Gądek, Elżbieta Gądek, Marzena Gębala, Michał Malinowski, Marta Mędrzak-Gajda, Jagoda Olszewska, Wojciech Pelc, Maria Szymała, Mariusz Tyburowski, Agnieszka Woźniak, Daniel Żmuda.
——————————————————————
Wszystko zaczęło się jakieś dziesięć lat temu, w momencie kiedy trzy Opolanki przyjechały na
wymianę studencką na Uniwersytet Śląski w Cieszynie. Zaiskrzyło, nastąpiła wymiana myśli, powstały nowe przyjaźnie, które w miarę upływu czasu klarowały kolejne. Pomimo różnych spojrzeń na sztukę, różnych mediów, punktów zaczepienia i odniesienia, w 2013 roku postanowiliśmy zrobić wspólny plener artystyczny w Kościerzycach. Zadziałało i wydarzenie odbywa się teraz regularnie co roku. Plener charakteryzuje się tym, że zawsze ma jakiś temat przewodni, co tworzy płaszczyznę, na której pomimo odmiennej percepcji sztuki poszczególnych uczestników, możemy się jednak swobodnie poruszać. Rozbieżności zaczęły zastanawiać, kazały zadać sobie pytanie: „co tak naprawdę na poziomie sztuki nas łączy ?”. Nie od razu ale jednak pojawiła się odpowiedź – człowiek. Każdy z nas, ogólnie mówiąc – grupy cieszyńsko-opolskiej – zajmuje się w swoich działaniach aspektem człowieka. Ten jest oczywiście rozumiany na różne sposoby, ale jest jednak jest tym „czymś”, co rzeczywiście łączy nas jako artystów. Powstał nowy projekt, który nie dotyczy już żadnego skonkretyzowanego zagadnienia, jak ma to miejsce w przypadku plenerów. Tutaj wszyscy po prostu wdychamy tlen czerpany z codzienności, prawdziwej lub wyimaginowanej, a wydychamy dwutlenek węgla, wcześniej przetworzony przez maszyny naszych umysłów. To działania, jakie robimy na co dzień – to, co tworzymy. Grupa jest ogólnie rzecz ujmując cieszyńsko[C]-opolska[O] i coś nas jednak spaja – to właśnie CO2.

Tekst: Michał Malinowski

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.