Projekt Schron Sztuki został zawieszony ze względów finansowych oraz organizacyjnych. Idee i pomysły związane ze Schronem Sztuki z pewnością odnajdziecie w Miejscu X do, którego Was zapraszamy!

Schron Sztuki w latach 2008-2014 był miejscem wystaw interdyscyplinarnych. Założeniem było przystosowanie schronu znajdującego się w Opolu pomiędzy Collegium Maius, a Collegium Minus do pełnienia funkcji alternatywnej galerii sztuki studenckiej, ale również miejsca otwartego na inne działania artystyczne. Od 2009 roku Stowarzyszenie OPAK wraz z Akademickim Kołem Artystycznym Instytutu Sztuki organizowało rok rocznie „Schron Sztuki”.
____________________________________________________
7-ma edycja Schronu Sztuki odbyła się w dniach 30 maja – 1 czerwca 2014 roku.

Warto nadmienić, że SCHRON SZTUKI 7 został włączony do imprezy „Noc Kultury” organizowanej przez Urząd Miasta Opole oraz jest współfinansowany z ww budżetu.

Ostatnia edycja zakładała nowe, niekonwencjonalne zaprezentowanie sztuki współczesnej. Założeniem jest utworzenie sieci kilkunastu tymczasowych punktów wystawienniczych zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta Opola. Chcemy wykorzystać witryny sklepowe, lokali usługowych jak i pustostany, które zamierzamy zaanektować na nowe przestrzenie ekspozycyjne i wykorzystać do prezentacji prac. Poruszanie się pomiędzy punktami wystawy będzie doskonałą okazją do zwiedzenia miasta, poznania nowych miejsc, ale też spojrzenia w inny sposób na miejsca Opolanom już znane.

Więcej informacji na stronie www.schronsztuki.blogspot.com

________________________________________________
„Schron Sztuki 2 BuFest”

W ramach projektu wykonanych i rozdanych zostało 6 000 alternatywnych pocztówek promujących Opole. Specjalnie na Schron Sztuki po mieście jeździły zaprojektowane i wykonane w tematyce SCHRONU – taksówki festiwalowe. W ramach projektu odbył się również koncert czeskiego zespołu „Heinz Trio” w pubie Ostrówek.

SCHRON SZTUKI 2 odbił się szerokim echem nie tylko w Opolu, ale także poza jego granicami. Studenci Instytutu Sztuki, którzy brali udział w wystawie, zostali zaproszeni ze swoimi pracami do galerii w Krnovie, w Czechach.
____________________________________________________

Schron Sztuki 3

Po raz kolejny SCHRON był miejscem dla sztuki z różnych dyscyplin: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii, multimediów, intermediów oraz innych niezależnych inicjatyw artystycznych. W ramach schronu po raz pierwszy w Opolu wystąpił znany na świecie artysta związany z gatunkiem muzyki glitch „Pleq”. Koncert odbył się na dziedzińcu Collegium Minus.
____________________________________________________

Schron Sztuki 4

Podczas wystawy, prezentowane były prace intermedialne, performance, happeningi, dzięki którym przechodnie mogli wziąć udział w realizacji artystycznej (jako widz lub uczestnik). Wernisaż zakończył się performencem „Ze skłonnościami” pt. „Nieaktualni” w wykonaniu Filipa Plamitzer oraz Marysi Bitki. Schron 2011, wpisał się w program odbywającej się 4 czerwca 2011 w Opolu NOCY KULTURY.

W programie Schronu Sztuki 4 nie zabrakło, także wykładów. Dr Dorota Schreiber-Kurpiers z Politechniki Opolskiej zaprezentowała temat : „Erotyzm a pornografia w sztuce”. Zaraz po tym nastąpił wykład dr Kazimierza Ożóg z Instytutu Sztuki UO „Jaja na cokole”.
____________________________________________________

Schron Sztuki 5

W dniach 1 – 3 czerwca 2012 r. odbyła 5-ta edycja Schronu Sztuki współorganizowanego przez OPAK wraz z Instytutem Sztuki. W programie 3 dniowej imprezy znalazły się liczne wystawy, wernisaże i wizualizacje. W bloku wykładów prelegowali między innymi Natalia Krawczyk oraz dr Kazimierz Ożóg z Instytutu Sztuki UO.
____________________________________________________

Schron Sztuki 6

Szósta edycja przebiegała pod hasłem „Kosmos”, wernisaż miał miejsce w piwnicy Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego przy ul. Sempołowskiej 2. Jak co roku studenci Instytutu Sztuki mogli zaprezentować swoje dokonania.

 

Projekt współfinansowany z budżetu UM Opole.