WTORKI (od 11 października), godz.17-18:  – “Sztuka litery-wielozmysłowe poznanie alfabetu” – warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat,

 

Od marca 2017 roku WARSZTATY ZAWIESZONE. Będziemy informować o wznowieniu.

SZTUKA LITERY – wielozmysłowe poznanie alfabetu,
zajęcia artystyczno-edukacyjne dla grup przedszkolnych

Cykl obejmuje około 30 spotkań, po 60 minut od października 2016 r. do czerwca 2017 r. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu (poza świętami i dniami wolnymi od edukacji w woj. opolskim).
Na każdym spotkaniu opracowywana jest jedna litera alfabetu (mała i wielka), na końcowych spotkaniach ćwiczenia odbywają się już z całym alfabetem i wyrazami.

Założeniem zajęć jest dotarcie do dziecka z informacjami o literze wszystkimi możliwymi ścieżkami – czyli poprzez wszystkie zmysły (patrzymy, słuchamy, dotykamy, wąchamy, kosztujemy, poruszamy się). Atmosfera stworzona na zajęciach pomaga wzbudzić pozytywne emocje i skojarzenia, które pomogą trwale zapamiętywać informacje.

Dziecko na zajęciach pozna kształt litery i wymowę głoski – wielokrotnie ją odtworzy- pisząc, rzeźbiąc, demonstrując dłońmi i całym ciałem, śpiewając, tańcząc i powtarzając. Czeka nas bliskie spotkanie m. in. z: farbą, kaszą, mąką, gliną, plasteliną, modeliną, tuszami, owocami, warzywami, roślinami, różnorodnymi fakturami, przedmiotami codziennego użytku, pacynkami, utworami muzycznymi, instrumentami – ta różnorodność umożliwi dziecku harmonijny rozwój oraz wzmocni integrację sensoryczną.

Na każdym spotkaniu wykorzystamy różnorodne techniki aktywne, np. na spotkaniu z literką „C”…
»
 porozmawiamy o ciemności, chwilę w niej pobędziemy, zrobimy teatr cieni… ciekawy i cichy z „C” w roli głównej, 
»
 ułożymy własne ciało w kształt „C”,
» pokroimy cebulę w „C”,
» będziemy wydawać dźwięki jak cykady i naśladować cykanie zegara,
» dowiemy się, że papier zrobiony jest z celulozy, na papierze będziemy pisać cienkopisami,
» zaznaczymy kształty przypominające „C” na obrazie Jana Cybisa.

Czy po takich zajęciach można zapomnieć „C”?

Poprzez ćwiczenia odnajdywania konkretnej litery w zbiorze, dzieci rozwiną swoją spostrzegawczość i biegłość potrzebną w późniejszym czytaniu (np. każde dziecko będzie zaproszone do poczęstowania się herbatnikiem w kształcie litery „H” z tacy, na której leży cały ciasteczkowy alfabet – w przyjemny sposób dziecko wykona ćwiczenie z rozpoznawania kształtu litery).

Na zajęciach dzieci pracują samodzielnie, w parach oraz w całej grupie – to daje szeroki wachlarz możliwości rozwoju interpersonalnego, społecznego.

Ciekawostką będą informacje i przykłady różnych krojów liter, ich zastosowaniu, pochodzeniu i historii. Zadamy sobie nawet pytanie jaki krój litery pasuje do konkretnej okazji i rodzaju tekstu (np. wybierzemy dobry font do napisów: Kochanej MamieKsiążka KucharskaKonsola GierInstrukcja obsługipłatki owsianeZaproszenie na urodziny).

Dodatkowo po każdych zajęciach dziecko będzie mogło zabrać ze sobą literkę w interesującej formie, z którą pracowało (np. złote „Z”, „O” wykonane z opaski zaciskowej, foliowe „F”, „R” z recyklingu, „B” z balona, gąbczaste „G”, pacynkowe „P”)

Na SZTUCE LITERY dziecko rozwinie się artystycznie i twórczo, w przystępny sposób otrzyma wiedzę i pozytywne doświadczenia związane z nauką liter. Liczne techniki artystyczne, teatralne i szeroki wachlarz metodyczny prowadzącej nie pozwolą na nudę. Uważność, koncentracja, spostrzegawczość, ciekawość i radość – to są nasze cele do osiągnięcia na każdym spotkaniu.

Miejsce zajęć – Miejsce X – nowa przestrzeń w Opolu dla wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów, warsztatów – to dobre miejsce do kontaktu ze sztuką dla dzieci i rodziców przy okazji uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. Wstęp na wystawy bezpłatny.

Zajęcia szczególnie polecane dla starszych przedszkolaków i uczniów klas pierwszych, którym ciężko zapamiętać litery i głoski, dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, dla dzieci nieśmiałych i z problemami adaptacyjnymi.

Garść informacji technicznych:

dla kogo: dzieci w wieku 4-6 lat (w szczególnych przypadkach 3-7 lat)

gdzie: Miejsce X

kiedy: każdy wtorek, godz. 17.00 – 18.00

czas trwania: 60 min.

cena: 25zł zajęcia w miesięcznym karnecie, 30 zł pojedyncze zajęcia

materiały: wszystkie materiały i pomoce dydaktyczne zapewnia prowadząca

kontakt/pytania: sztukalitery@gmail.com / telefon: +48 607 885 250

prowadząca:

Ilona Barszcz, magister sztuki, pedagog, nauczyciel przedmiotów artystycznych (plastyka, ceramika, fotografia, teatr). Od kilku już lat współpracuje z Towarzystwem Alternatywnego Kształcenia i Zespołem Szkół TAK w Opolu, Akademią Szkraba, Stowarzyszeniem OPAK, grupą artystyczną Kuratorki.

Prywatnie mama 3-letniego Franka. Zafascynowana obserwacją człowieka jako takiego, zwolenniczka rodzicielstwa bliskości, metody Montessori, szkoły demokratycznej oraz neurodydaktyki. Na swoim koncie ma liczne projekty artystyczne i edukacyjne. Lubi zaparzoną, świeżo mieloną kawę wypitą najchętniej w słonecznej Italii, gdzie studiowała rzeźbę i multimedia.

warsztaty-ilo_zdj