schron sztuki

Schron Sztuki od 2008 roku jest miejscem wystaw interdyscyplinarnych. Założeniem jest przystosowanie schronu znajdującego się w Opolu pomiędzy Collegium Maius, a Collegium Minus do pełnienia funkcji alternatywnej galerii sztuki studenckiej, ale również miejsca otwartego na inne działania artystyczne. Od 2009 roku OPAK jest organizatorem Schronu Sztuki wraz z Instytutem Sztuki.

Schron Sztuki 2:  „BuFest”

SCHRON SZTUKI 2 odbił się szerokim echem nie tylko w Opolu, ale także poza jego granicami. Studenci zostali zaproszeni ze swoimi pracami do galerii w Krnovie, w Czechach.
SCHRON był miejscem dla sztuki z różnych dyscyplin: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii, multimediów, intermediów.
W ramach projektu wykonanych i rozdanych zostało 6 000 alternatywnych pocztówek promujących Miasto Opole. Po mieście krążyły, specjalnie na ta okazje zaprojektowane i wykonane, taksówki festiwalowe. W ramach projektu odbył się również koncert czeskiego zespołu „Heinz Trio” w pubie Ostrówek.

Schron Sztuki 3

Po raz kolejny SCHRON był miejscem dla sztuki z różnych dyscyplin: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii, multimediów, intermediów oraz innych niezależnych inicjatyw artystycznych. W ramach schronu po raz pierwszy w Opolu wystąpił znany na świecie artysta związany z gatunkiem muzyki glitch „Pleq”. Koncert odbył się na dziedzińcu Collegium Minus.

Schron Sztuki 4

Ważnym punktem programu Schronu Sztuki 4 były działania intermedialne studentów 3 roku Edukacji Artystycznej. Podczas wystawy, prezentowane były prace intermedialne, performance, happeningi, dzięki którym przechodnie mogli wziąć udział w realizacji artystycznej (jako widz lub uczestnik). Wernisaż zakończył się performencem „ze skłonnościami” pt. „Nieaktualni” w wykonaniu Filipa Plamitzer oraz Marysi Bitki.
W programie Schronu Sztuki 4 nie zabrakło ważnego elementu jakim są wykłady. Dr Dorota Schreiber-Kurpiers z Politechniki Opolskiej zaprezentowała temat : „Erotyzm a pornografia w sztuce”. Zaraz po tym nastąpił wykład dr Kazimierza Ożóg z Instytutu Sztuki UO : „Jaja na cokole”. Drugi dzień zakończył  „Wernisaż Szumów” Agata Klimowskiej oraz koncert „drone/feedback” Wojciecha Morawskiego.
Tegoroczny Schron Sztuki wpisał się w program odbywającej się 4 czerwca 2011 w Opolu NOCY KULTURY.

Projekt współfinansowany z budżetu UM Opole.

Linki

http://platformakultury.pl/art,pl,projekty-inne,98330.html
http://www.tekturaopolska.pl/wydarzenia/1262-4-schron-sztuki.html
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/661743.html
http://www.mmopole.pl/artykul/noc-kultury-wystawa-schron-sztuki-4-367990.html
http://www.uni.opole.pl/inf.php?id=299&lang=pl