Kategoria:

warsztaty

Data:

18 listopada 2018
10:00 - 18:00

Lokalizacja:

miejsce x

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty, które są częścią projektu post-turysta mającego na celu poszerzenie świadomości polskich turystów i turystek o globalnych współzależnościach i mechanizmach, jakim podlega szeroko pojęte zjawisko turystyki.

————————————–

<<<< PROGRAM WARSZTATÓW POST-TURYSTA >>>>

Część pierwsza – Przed podróżą
Podtemat: Kto jest narratorem turystycznej wyobraźni?

Część druga – W podróży
Podtemat: Spojrzenie przez obiektyw

Część trzecia – W podróży
Podtemat: Konsument na wakacjach vs. wakacje od konsumpcji
Czy istnieje neokolonializm turystyczny?

Część czwarta – Po podróży
Podtemat: Koniec turystyki, jaką znamy?

————————————–
<<<< CENNE INFORMACJE >>>>

ZGŁOSZENIA:
Zgłoszenie na warsztaty prosimy przesłać na maila: opak.miejscex@gmail.com do 15 listopada 2018 r.
w tytule prosimy wpisać “Warsztaty świadomego podróżowania ”

CZAS TRWANIA WARSZTATÓW: 8 godzin w tym przerwa obiadowa

LICZBA MIEJSC: 20

CENA: bezpłatne

GDZIE? Miejsce X, ul.H.Sienkiewicza 20 oficyna, Opole
Pod linkiem przydatny filmik jak do nas trafić: https://imgur.com/mS3VZUY
————————————–

W 2012 roku liczba podróży zagranicznych przekroczyła miliard. Globalny trend podróżniczy jest jednak niemal jednostronny – to mieszkańcy globalnej Północy jadą odpoczywać do krajów globalnego Południa. Rzadko na odwrót. Jednym z jego skutków jest ogromny przyrost wzajemnych powiązań globalnego Południa i globalnej Północy inspirowanych przez pojedynczych turystów. I właśnie od setek milionów indywidualnych turystycznych spotkań zależeć będzie w wielkim stopniu kształt relacji pomiędzy całymi społeczeństwami. Jednocześnie turystyka stała się jedną z największych gałęzi światowej gospodarki. Daje też co jedenaste miejsce pracy na świecie. Czy wiecie, jaki procent pieniędzy wydawanych podczas wakacji trafia do pracowników i sąsiadów kurortów turystycznych, a jaki wraca na Zachód i dlaczego tak jest? Jak wielki jest wpływ turystyki na przyrodę oraz na sąsiadów turystycznych dzielnic i kurortów? Kto traci a kto zyskuje na wolontariacie turystycznym? Zastanawialiście się kiedyś, jak nasz wizerunek wpływa na mieszkańców odwiedzanych przez nas miejsc? Dlaczego gdy podróżujemy po dalekim świecie tak chętnie wpychamy słodkości w dziecięce rączki, podczas gdy polskim dzieciom nie pozwalamy przyjmować prezentów od nieznajomych? Czy macie patent na to, jak robić zdjęcia podczas podróży, by nie uprzedmiotowić mijanych ludzi, by nie zamykać ich w filmowych klatkach? Czy zorientowaliście się podczas podróży turystycznymi szlakami, kto jest narratorem waszej turystycznej wyobraźni? A może zastanawialiście się kiedyś nad takim kształtem turystyki, w której tak zwany „tubylec” nie pełni jedynie roli krajobrazu, widoku, ciekawostki czy służącego? Podczas warsztatów spróbujemy razem poszukać odpowiedzi na te pytania. No i zaprojektujemy własną dzielnicę turystyczną. Posługiwać się będziemy mieszaną formą – wykłady przeplatane z formami warsztatowymi.

————————————–
Warsztaty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018 roku.

————————————–
Miejsce X prowadzone jest przez super Stowarzyszenie OPAK – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych.