Od marca 2012 roku rusza nowy projekt Stowarzyszenia OPAK o nazwie Kultura w formacie A2. Jego premiera będzie miała miejsce 7 marca podczas konferencji prasowej.

Kultura w formacie A2 to plakat – kalendarz zawierający informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz różnorodnych akcjach społecznych odbywających się w Opolu w danym miesiącu. Celem jest zachęcanie mieszkańców miasta do aktywnego i kulturalnego wypoczynku. Poprzez różnorodne oferty są oni w stanie wybrać interesujące ich wydarzenia i mogą odpowiednio zaplanować swój czas. Dwustronny plakat formatu A2 dostępny będzie bezpłatnie na terenie miasta Opola. Będzie można go dostać w wyselekcjonowanych lokalach, niezależnych sklepach, galeriach i siedzibach instytucji kulturalnych, a także podczas ciekawych wydarzeń kulturalnych i nie tylko.
W ramach projektu nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem Kulturalne Opole (www.kulturalne.opole.pl), co umożliwi szersze dotarcie z informacją do odbiorców. Innowacją jest też “aktualizacja” plakatu w formie specjalnego umieszczonego na nim QR fotokodu (korzysta się z niego przy użyciu telefonu komórkowego), który odsyła do strony portalu Kulturalne Opole. Strona aktualizowana jest praktycznie codziennie. Ideą projektu Kultura w formacie A2 jest stworzenie platformy komunikacji i przenikania się sztuki wysokiej (muzea, galerie, teatry) ze sztuką niezależną, uliczną, ofensywną. Oferta skierowana jest do szerokiego grona mieszkańców miasta, poszukujących kontaktu z kulturą na różnych poziomach. Dodatkowo chcemy by plakat posłużył jako przewodnik po wydarzeniach kulturalnych dla turystów i gości odwiedzających nasze miasto.