Najbliższa okazja do odwiedzenia wystawy FOREST SEASON 2016-2017 w poniższych terminach:
04 grudnia – niedziela – w godz. 12-15
05 grudnia – poniedziałek – w godz. 16-18
06 grudnia – wtorek – w godz. 16-17
=================================================

Wystawa FOREST SEASON 2016-2017 w MIEJSCU X to pierwsza z dwóch wystaw graficznych o tematyce lasu i ochrony jego zasobów organizowanej przez grupę artystyczną GRAFIANIE skupiającą artystów – profesjonalnych i amatorów – wokół wybranych wspólnie działań artystycznych i realizujących wspólnie cykle warsztatów, głównie sitodrukowych.

Prace przedstawi 35 twórców grupy GRAFIANIE :

https://web.facebook.com/GRAFIANIE/?fref=ts

——————
Michał Krawiec, Karolina Procajło, Agata Malinowska, Joana Bieniasz, Monika Artymiak-Faron, Angelika Domańska, Milena Cempa, Klaudia Cichosz, Justyna Cichosz, Krzysztof Chodaniecki, Katarzyna Dolak, Julia Franciszków, Aneta Gozdek, Michał Graczyk, Gracjan Hatala, Bartłomiej Mrożek, Joanna Paluszkiewicz, Jacek Ramach, Anna Siomka, Julia Wąchała, Natalia Jerzak, Jagoda Nowak, Marek Bieganowski, Olga Różecka, Patrycja Szufa, Wiktoria Plutecka, Karolina Kekin, Joanna Ołubczyńska, Tomasz Marcak, Małgorzata Wolnicka, Anastazja Zadorozhnia, Valeria Molhanova, Katya Polyatskaya, Artur Bogucki
——————–

Projekt FOREST SEASON 2016-2017 w zamierzeniu grupy artystycznej GRAFIANIE ma zwrócić uwagę odbiorcy na potrzebę ochrony lasu i jego środowiska, jego zasobów fauny i flory, na potrzebę ochrony ginących w zastraszającym tempie gatunków, na zachowanie lasu w niezmienionej formie jako dziedzictwa ludzkości.

Projekty artystów wydrukowane techniką sitodruku, stempla, szablonu i powstałe z nich produkty użytkowe są artystycznym przekazem emocji jakie każdy indywidualnie odczuwa w zetknięciu z przyrodą i środowiskiem leśnym.

To indywidualne widzenie i odczuwanie lasu przez poszczególnych twórców , obrazowanie graficzne zwierząt i roślin tworzy w całości wystawy niezwykłą artystyczną kompozycję, którą każdy powinien zobaczyć.

Początek projektu FOREST SEASON 2016-2017 to lipiec 2016 roku. Koniec projektu FOREST SEASON grupa przewiduje wiosną 2017 roku Projekt zakończy druga wystawa w wybranej przestrzeni miejskiej .

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w jego obszernych pracowniach GRAFIANIE odbyli już dwa wspólne, duże (ponad 20 osobowe) warsztaty, gdzie stworzono kolekcję wzorów i produktów projektu FOREST SEASON, które będzie można obejrzeć na wystawie w MIEJSCU X.
Ekspozycję powiększą prace powstałe na zajęciach w pracowni w Ośrodku Kultury w Niemodlinie oraz prace nadesłane przez artystów z innych części Polski.

Wystawę poprzedzi w dniu 25 listopada o godz.16.00 płatny warsztat w MIEJSCU X z tworzenia zamkniętych ekosystemów LAS W SZKLE. Prace powstałe na tym warsztacie zostaną pokazane na wernisażu wystawy FOREST SEASON w MIEJSCU X.

Grupa GRAFIANIE powstała jako sekcja graficzna przy Ośrodku Kultury w Niemodlinie, tam też ma stałą pracownię.
Ale, by realizować większe projekty jest grupą otwartą, do której może wstąpić każdy, by wspólnie pracować wokół danego działania artystycznego. Obecnie w grupie GRAFIANIE są już osoby nie tylko z Niemodlina ale także z Opola, Brzegu, Turawy, Wrocławia, Poznania, Stargardu Szczecińskiego ale także do grupy dołączyły koleżanki z Ukrainy studiujące w Opolu w Instytucie Sztuki. Dołączają następne osoby i grupa wciąż się rozrasta. Obecnie liczy blisko 30 osób.

Techniki jakie wykorzystują GRAFIANIE to przede wszystkim sitodruk na tkaninach i kartonach ale także stosowanie technik mieszanych jak barwienie tkanin w tym shibori i barwienie naturalnymi barwnikami, linoryt, stempel, techniki szablonowe, tampon, techniki malarskie. Każdy uczestnik ma zupełną dowolność i nieograniczoną przestrzeń do samodzielnej kreacji – od projektu do gotowego produktu.

=================================================
Czym jest dla GRAFIAN projekt FOREST SEASON 2016-2017 ?
=================================================

Spróbujcie spojrzeć w korony starych drzew, zagłębić się w leśną ciszę, a potem zamknąć na chwilę oczy, zaczerpnąć pachnącego igliwiem powietrza i jeszcze raz spojrzeć. Znany Wam od dawna okoliczny las będzie teraz inny, bardziej magiczny. Będzie Was wołać, przyciągać do siebie każdą gałązką, każdym listkiem, każdym zapachem. Podaruje Wam inspiracje do tworzenia rzeczy pięknych i niepowtarzalnych, naturalnych i przyjaznych jak sam las.
Usłyszcie jego przedziwne odgłosy: szmery, szepty i pomruki. Nie brońcie się i wyruszcie na tę niezwykłą, twórczą wyprawę. Niech las Was zachwyci i urzeknie, doda pomysłów i wzbogaci zmysły, wzmocni kreatywność.

Las to dla artystów liście drgające na wietrze, gałązki, igły, szyszki, jagody i grzyby, drzewa i krzewy, to mech i kwiaty, zioła i przyprawy. To pnie drzew i ich korony w rozświetlonym niebie, deszcz, śnieg, lód i słońce, zieleń i kolory jesieni, schronienie i dom. To szmery, szepty i pomruki, to wiatr i prześwity słońca, to tlen i zapachy, to cisza i spokój, zachwyt i lęk, nastroje i kolory, przestrzenie i magiczne zakątki, tajemniczość i bajkowość, pejzaże, góry i doliny, rzeki, strumienie, jeziora i stawy.

Las to ptaki (sowy, czaple, bociany, jaskółki, orły, żurawie, dzięcioły i mnóstwo innych), ssaki (lisy, rysie, niedźwiadki, bobry, dziki, żubry, łosie, jelenie, sarny, zające, wilki, nietoperze, jeże, świstaki, wydry i inne) , płazy i gady (węże, żabki, kolorowe jaszczurki), niezwykłe owady od dzikich pszczół, trzmieli po mrówki, koniki polne i motyle, to ich kokony i poczwarki, to ryby w rzekach i jeziorach, to bajkowe stwory czasami złowrogie ale zwykle ciekawe i przyjazne.

W naszym lesie jest nasz dom, odpoczynek i wolność, nasze wędrówki piesze i rowerowe, w samotności i z najbliższymi.

DRZEWOM MOŻEMY POWIEDZIEĆ BEZ OBAW WSZYSTKO, O LESIE OPOWIEMY NASZE INDYWIDUALNE HISTORIE.

Kiedy? 25.11.2016
Gdzie? Miejsce X
O której? 19:00 – 22:00

 


————————–——–
DODATKOWO :
————————–——–

Wernisaż poprzedzi o godz 16.00 w MIEJSCU X warsztat LAS W SZKLE organizowany przez Angelike Domańską – firma Sickle & Hammer – z Wrocławia – tworzenie zamkniętych ekosystemów w pojemnikach szklanych: https://web.facebook.com/bysickleandhammer/?fref=ts

Wstęp na warsztat płatny 60 zł

Leśny catering wystawy zapewnia bar vege BEST SELER – Joanna Solińska i Krzysztof Soliński: https://web.facebook.com/best.seler.vege.bar/?fref=ts